דמיון מודרך

כמה פעמים חלמת בהקיץ או דמיינת משהו משמח ומצאת את עצמך עם חיוך ממשי על השפתיים….

והרי מדובר במשהו שדמיינת ובכל זאת בעקבותיו התרחשה תופעה פיזית- חיוך.

מחקרים רבים מראים כי המוח שלנו אינו מבחין בין אמת לבדיה. בין אם אתה חווה חוויה או בין אם אתה נזכר או מדמיין אותה, בשני המקרים מתרחשים במוח תהליכים כימיים ונוירולוגים המשפיעים באופן פיזי על גופך.

הדמיון הוא אחת המתנות הנפלאות שניתנו לאדם. זהו כלי נהדר שמאפשר חיבור אל העולם הפנימי הפורה של תת המודע., על מנת ליצור שינויים רצויים ולחיות חיים שמחים ומאושרים יותר.

בעצם כל דבר שאנו רואים, הינו יצירת פרי הדמיון- המסך הזה שאתם בוהים בו עכשיו- היה בדמיונו של אותו אדם שתכנן ופיתח את ייצור המסך. אפילו פעולה פשוטה של הליכה בה אנו מאוד מיומנים והיא קורית בשבריר שנייה הנה פעולה של הדמיון להרים את הרגל להושיט קדימה ואז את הרגל השנייה.

זוהי שיטה מדהימה שהוכחה באופן מדעי להבאת ריפוי, למימוש מטרות ולהגשמת יעדים בחיים.

בשנים האחרונות אנו ערים יותר ויותר למושג “דמיון מודרך”, אז מהו הדמיון ולמה חשוב להדריך אותו?

כאמור, המוח האנושי אינו מבדיל בין מה שאנחנו מדמיינים לבין המציאות ולכך יש השפעה ישירה על התפקודים הפיזיולוגים, הרגשיים המחשבתיים וההתנהגותיים. לדוגמא כשאנחנו מדמיינים חיבוק ע”י אהוב/ה אנחנו מתחברים אל התחושה הנפלאה של החיבוק ומבחינה נוירולוגית הגוף חווה את התחושות, כמו שאנחנו עכשיו באמת מחובקים, מאחר ואותו אזור במוח מופעל כשהחוויה הזו קוראת במציאות.

דמיון מודרךזוהי שיטה המשלבת מגוון דרכים היוצרות הרפיה והירגעות, שזוהי מטרה בפני עצמה. ההרפיה הינה אמצעי להגיע אל תת המודע, ככל שהאדם יהיה במצב יותר רפוי, כך  תתאפשר לו גישה  מהירה  יותר אל מאגר התת – מודע ואל כל מה שיוצר את הפחדים, המחסומים ושאר הדברים המעכבים בחייו וכך תיפתח דלת אל עבר השינוי.

למען הסר ספק- יש אנשים שפוחדים מכל מה שקשור לתת המודע ולדמיון, חשוב מאוד להבין שזהו אינו כישוף או היפנוזה, זהו בסך הכל מסע פנימה שבמהלכו לאדם יש שליטה מלאה על מה שקורה. חלק מהאנשים מפחדים מאיבוד שליטה במהלך תהליך ההרפיה ולכן אבקש לציין שהאדם שחווה את ההרפיה שולט במה שקורה, כך שאם ירצה להפסיק במהלך התהליך מאיזשהו חשש או תחושה לא נעימה, תמיד קיימת אפשרות כזו.

קיימים 2 סוגים של דמיון מודרך, ב- 2 המצבים המונחה נמצא בהרפיה ודמיונו מונחה ע”י המנחה:

  1. דמיון מודרך פאסיבי– המונחה עצמו נמצא במצב פאסיבי כלומר רק שומע ואינו מדבר. ודמיונו מובל לאותה תפאורה שהמנחה מוביל אותו. דמיון מודרך פאסיבי יעיל מאוד לחיזוק משאבים ובעיקר לתחילת התהליך.
  2. דמיון מודרך אקטיבי– בעוד המונחה נמצא בהרפיה, המנחה מנהל עמו שיחה באמצעות התת מודע. תקשורת עם תת המודע מאפשרת לנו לגלות את שורש הבעיות והמחסומים שאותן היינו רוצים לפתור ולשחרר. תקשורת עם תת המודע מאפשרת הזדמנות לסגור פרקים פתוחים מהעבר: אירועים כאובים שעברנו, מערכות יחסים שהותירו עלינו חותם מכאיב ופוגע ועוד פרקים פתוחים שלכל אדם יש. האופן האקטיבי הינו יעיל יותר לקבלת תשובות ומענה לבעיות הקיימות ולניהול תקשורת בין המודע ללא מודע.

סיפור מקרה – עינב,  סטודנטית סבלה מחרדת בחינות. בכל פעם שהייתה לומדת למבחן, לא משנה כמה למדה עברה בקושי וזאת למרות שלמדה הרבה למבחן והביעה בקיאות בחומר בפני חברותיה לפני המבחן.עינב לא האמינה בהצלחתה, עצם הפחד והאמונה שלא תצליח השפיעו מאוד על היכולת שלה ללמוד ולזכור את החומר. באופן קבוע ערב לפני הבחינה הייתה בונה תסריט שלילי שבו היא לא זוכרת בעת הבחינה ולא מצליחה בה המחשבות הן מחשבות שלחוסר הצלחה, הגוף נכנס למתח ולחרדה, היא כבר שם בדמיונה וכבר חשה את מה שעוד לא נברא אך הדמיון כבר מתחיל לרקום את המציאות של מחר, עם זה היא הולכת לישון ועם זה היא קמה בבוקר וזה מה שהשפיע עליה במציאות.

העבודה עם עינב התמקדה בריפוי העבר וניקוי זיכרונות. באחד מסיטואציות העבר זכרה אירוע שבו הייתה בת 5 ונכשלה בפעם הראשונה. מאותו האירוע נולדה האמונה שהיא לא מוצלחת. בסיטואציה שעלתה הייתה תחרות בינה לבין אחותה בבניית פאזל, אחותה סיימה הרבה יותר מהר ממנה ואביה אמר ש”עינב לא מצליחה!” המשפט הזה נשאר חרוט בעבר שלה, למרות שעינב לא זכרה במודע את אירוע זה, אך הריפוי לאותו אירוע ולאירועים שהתרחשו מאוחר יותר העצימו את אמונת ה”לא מוצלחת” חולל מהפך. בעקבות ריפוי העבר עינב בחרה אמונה חדשה יעילה הרבה יותר עבורה- “אני מוצלחת ויש לי היכולת להצליח בבחינות!”.

בהתחלה היה קשה לעינב לדמיין את עצמה מצליחה שהרי מגיל 5 היא לא מאמינה בהצלחתה. וכאן נכנסת חשיבות הדמיון מודרך. שבוע לפני הבחינה, בנתה  עינב תסריט חיובי שבו היא הולכת לישון רגועה ערב לפני הבחינה, בדמיונה היא קמה בבוקר רגועה עם אמונה שהיא מצליחה במבחן, מגיעה למבחן רגועה, יושבת, זוכרת ועונה על השאלות בנינוחות. מידי יום במהלך השבוע שלפני המבחן היא מדמיינת ורואה עצמה מצליחה. מיותר לציין שאכן כך היה- הצלחותיה של עינב בבחינות הדהימו אותה ואת המרצים שלה. חצי שנה אחרי ועינב חווה את יכולות ההצלחה והיא כבר נרשמה לתואר שני.

ההנחיה בדמיון מודרך, הוכחה כיעילה ביותר:

  • לשחרור חסימות לא מודעות מהעבר,
  • לשחרור מדפוסי התנהגות ומהרגלים,
  • לשינוי אמונות,
  • לחיבור אל משאבי הנפש שלנו,
  • לבניית דרך בטוחה ונכונה למימוש המטרות.
  • לריפוי פיזי ממחלות.

החשיבות שבהדרכת הדמיון הנה גבוהה מאוד ובעצם היא זו שעוזרת ליצור את מציאות חיינו. כמה פעמים מצאת את עצמך בונה תסריטים שליליים למשהו שהולך להתרחש? רבים מאיתנו עושים זאת ובונים בדמיון מערך שלם של תרחישים שליליים ומחשבות שליליות (ראה מאמר על כוחן של המחשבות) המשפיעות מאוד על הווייתנו בהווה .הדמיון המודרך מנחה את האדם ליצור תסריט חיובי, לייצר מציאות שבה היה רוצה לחיות. הדרכת הדמיון פותחת את האפשרות להתחבר אל המשאבים, כוחות הנפש, הכישרונות והיכולות, אלו שאנו מודעים אליהם ואף אלו שעדיין לא נחשפנו אליהם, אל המהות האמיתית שלנו, חיבור זה מאפשר את השגת המטרות שאנו מציבים לעצמנו.

מאחלת לכם שתדמיינו ושתגשימו עוד ועוד חלומות בחייכם

שתפו...

תגובות

Speak Your Mind